BİLGİ

Eğitim = Terbiye

EĞİTİM= TERBİYE

Çocukken gittiğim sirkte ateş çemberinin ortasından atlayan Aslan’ın eğitiminde bakıcısının kırbacını kullandığını zannederdim. Etrafımdaki kedi ve köpeklerin eğitimi büyükler döverek yapıyorlardı. Bizde çocukların eğitimde dayağın büyük yeri vardır  ve insan kalitemizde sonuç meydanda…

Atasözlerimizde eğitim ve terbiyede dayağın yerini işaret ederler. “Tekdirle uslanmayanın hakkı kötektir, kızını dövmeyen dizini  döver” gibi. Benim baktığım çerçeveden görünen “kızını sevmeyen dizini dövüyor” oysa. Küçük çocuklarının disiplininde ise dayak azar değil yaşına göre ayarlanmış “MOLA” etkili , örneğin 5 yaşında çocuğunuza 5 dakika, önceden tayin ettiğiniz yerde aydınlık, kilitsiz eğlencesiz bir ortamda düşünme MOLASI etkili. Döverseniz, onu örselemekle kalmayıp, torunlarınızı  dövmeyide öğretirsiniz.

İnsanoğlu; özgür bir ruhla yaratılmış, başkalarının  söylediğini yapmamaya programlanmış vede kendi istek ve dileklerinin peşinde koşmaya. Bu durumda bir kişiye,  bir davranışı önerirken sonucunda elde edeceği iyi şeyleri işaret etmeliyiz, bu çocuk bile olsa emir değil, önerme daha iyi. Kendiliğinden yapılan en küçük iyi davranışları ödüllendirme en iyisi önceden rüşvet vererek doğru davranışa yol açma değil. Ödül sıcak bir öpücük, teşekkürde olabilir. Çocuk veya yetişkin, bedeni veya benliğine yönelik değil, olumlu olumsuz davranışına yönelik olmalıyız övgüdede, eleştiridede emretmek değil, müzakere etmek olmalı işimiz.

Güç ve iktidar savaşı; en yakın ilişkileri bitirir. Mutlu etme yarışı olmalı işimiz. Tabii kıymet bilene…  Dini öğretilerde hep korkutma esasına dayandırılmış, o yüzden toplumda yerine oturmuyor. Halbuki Allahın 99 isminden 98 i esirgeyen, bağışlayan, yaratan, emniyet veren, gözeten, kolaylaştıran, darlıktan kurtaran, yücelten, aziz kılan, hükmeden, ikram eden, duaları kabul edendir. Sadece bir tanesi cezadan bahsediyor, onun altı çiziliyor.

Sonradan öğrendim ki aslında ateş çemberinin içinden geçiren motivasyon, çemberin öbür tarafında ki et yani kırbaç değil. Yetişkinlik yaşamımda ABD de gittiğim havuz gösterisinde oyuncu balinalar her pozitif davranıştan sonra bakıcıların elinden bir şeyler yalıyorlardı ödül olarak. 

 

Uzm Dr Zeynep Pınar

 

www.zeyneppinar.com

 

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*